İnternetin zaman zaman yavaşlatılması sonucunda veya ülke çapında yasak sitelere girebilmek,telefon sahipleri bunun önüne geçmek için DNS değiştirme ihtiyacı duyuyor. Bunun için android cihaz kullanıcıları anlattığımız yöntemler ile DNS adreslerini değiştirebilir.

Android’de DNS Değiştirmek

İnternette eğer mahkemeler tarafından erişime engellenmiş sitelere girebilmek için en yaygın kullanılan yöntemlerden biri DNS değiştirmek. Siz de android cihazınızda internet ayarlarını hiç bir programa gerek duymadan değiştirmek istiyorsanız aşağıdaki yönlendirmeleri uyarak, telefonunuzun DNS ayarlarını kendiniz değiştirebilirsiniz.

İlk olarak yapmanız gereken telefonunuzun Ayarlar bölümünden Wi-Fi sekmesine girmek. Bu pencerede çekim alanımızda olan kablosuz internet ağlarını görebiliriz.

Kullandığımız -yani daha önce bağlı olduğumuz- ağın üzerine basılı tutuyoruz ve aşağıdaki pencerenin çıkmasını bekliyoruz. Ağı Değiştir seçeneğini seçelim.

Bu pencerede bağlandığımız ağ hakkında bilgiler bulunuyor. Bağlantı adı, hızı, çekim gücü ve IP adresi gibi. DNS değiştirmek için alttaki Gelişmiş Seçenekler kutucuğunu işaretleyelim.

Seçtikten sonra ekranda görünen menüye yeni ayar satırları eklenecek buradaki Proxy adlı ayarı değiştirmeden, IP Ayarları seçeneğini açıp Statik olanı seçiyoruz.

Bu işlemden sonra ekrana yeni satırlar gelecek. Bize lazım olan satırlar DNS 1 ve DNS 2 satırları. Bu satırlara kullanmak istediğiniz DNS sağlayıcının adreslerini girebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz ise Google DNS’lerini kullanmanız olacaktır. Bunlar ;

DNS1 : 8.8.8.8
DNS2 : 8.8.4.4

Bu ayarları yaptıktan sonra, internet tarayıcınıza dönüp istediğiniz siteye dilediğiniz gibi girebilirsiniz.
Bunlara ek olarak hazır DNS uygulamaları da kullanabilirsiniz.

Android DNS Uygulamaları

Dünya çapında popülerleşmiş ve binlerce kullanıcısı olan DNS değiştirme uygulamaları sırasıyla;
–  Zenmate
– Hotspot Shield
– Turbo VPN
– VPN Master
– CyberGhost VPN

Bu uygulamalar Google Store’da rahatlıkla bulup ücretsiz kullanabileceğiniz uygulamalardır.