Kötü amaçlı yeni bir yazılımın, Android işletim sistemli bir milyondan fazla cihazı etkilediği açıklandı.
Amerikalı siber güvenlik firması Check Point, yeni geliştirilen kötü amaçlı bir yazılımın, her gün dünya genelinde ortalama 13 bin Android işletim sistemli cihaza sızdığını ve yazılımdan etkilenen cihaz sayısının 1 milyonu aştığını bildirdi.

gooligan1

Android 4 ve Android 5 sürümlerinde çalışan bu kötü amaçlı yazılım, Android cihazınızdaki Google Play, Gmail, Google Fotoğraflar, Google Dokümanlar, Google Drive uygulamalarındaki verileri elde etmek için kimlik doğrulama bilgilerini de çalıyor.

Ayrıca, Gooligan adı verilen bu zararlı  hesap bilgilerinizi ele geçirip cihazınıza istenmeyen uygulamaları yüklemek ve sahte derecelendirme ve incelemeler yayınlamak için Google Play Store’da yayınlıyor ve bu spam uygulamalarının profilini yükseltiyor. Cihazınıza yüklenen bu yüklü uygulamalar tarafından üretilen hileli reklam geliri,siber suçlular için ayda 300.000 $ kazandırabiliyor.

gooligan3

Saldırıya uğradığınızı düşünüyorsanız  temiz bir Android kurulumu gerçekleştirmeniz gerekecek.Ardından, cihazla kullandığınız Google hesabınızın şifresini değiştirmeniz gerekecek.Bunu yapmak için Google.com’da Hesabım sayfasında oturum açın.Oturum Açma ve Güvenliği bölümünde, Google’da oturum açma> Şifre’yi seçin. Geçerli şifrenizi ve yeni şifrenizi yazıp parolanızı değiştirin.

Kaydet