Dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi olan Android’in tehlikeli bir virüs ile başının dertde olduğu anlaşıldı. Android cihaz kullananlara virüs, fabrikadan yüklü geliyor ve bu listede satış rekorları kıran Galaxy S7 dahi bulunuyor.

Olay Checkpoint isimli güvenlik firmasının raporu ile ortaya çıktı. Firma yayınladığı rapora göre Android kullanıcılarının cihazlarına virüs bulaştırma ihtimalinden bahsetmiyor. Dünyanın önde gelen Samsung, LG, Xiaomi, Asus, Nexus, Oppo, ve Lenovo telefon üreticilerine ait cihazların, fabrika çıkışlı virüs barındırdığından bahsediyor.

Üreticilerin haberi yok

Yani Popüler bir markaya ait Android cihaz alanlara virüs, fabrikadan yüklü geliyor ve bu listede satış rekorları kıran Galaxy S7 dahi bulunuyor. Checkpoint isimli güvenlik firması ise bu durum üzerine Android cihaz sahiplerinin kişisel bilgilerinin tehlike de olduğunu belirtiyor.

Fakat söz konusu virüsün cihazlara yüklü bir şekilde kullanıcıya sunulduğundan üretici firmanın da haberi yok. Loki ismindeki virüsün fabrika çalışanları veya paketleme aşamasında yüklendiği düşünülüyor. Belirtilen Android cihazların listesi;

Loki Virisü nasıl silinir

Android kullanıcılarının kişisel bilgilerini tehdit eden bu virüsten ise kurtulmanın bir yolu bulunuyor. Loki virüsünü tamamen silebilmek için hiçbir yedekleme işlemi gerçekleştirmeden bilgisayar aracılığı ile orijinal sürümü yeniden telefonunuza yüklemeniz gerekiyor. Güvenlik firması, virüsün kendini sık kullandığınız uygulamalara bulaştırdığını da belirtti.