Google‘ın resmi blogundan yapılan duyruya göre ilk olarak olarak ABD’de kullanıma açılan servisle, e-postaya dosya ekler (attachment) gibi para eklenebilecek.

Aslında, çoğu Android cihazı Gmail üzerinde zaten yüklü olan mevcut bir uygulamaydı. Artık Google’ın mobil işletim sistemindeki e-posta istemcisini kullanarak, web sürümüyle yapabileceğiniz gibi para gönderebilir ve alabilirsiniz.

Gmail ile para göndermek

Öncelikli olarak Google’ın mobil cüzdan altyapısı olan Google Wallet’a kullanıcının banka veya kredi kartını tanımlaması gerekiyor. Para transferi de bu hesap üzerinden yapılıyor. Yeni servis ile Gmail kullanıcıları diğer Gmail kullanıcılarından para talebinde de bulunabiliyor.  Gmail ile para göndermede, kullanıcı dosya ekle butonuna tıklayıp, çıkan erkanda göndermek veya almak istedikleri tutarı giriyor. Ardından e-posta ile transfer işlemi gerçekleştiriliyor.

 

Alıcılar, başka bir ödeme uygulaması yüklemek zorunda kalmadan, e-postanın kendisinden doğrudan para alabiliyor veya talep edebiliyorlar, aldıkları parayı doğrudan banka hesabına girmeleri için ayarlayabiliyorlar. Her iki durumda da, tamamen ücretsiz olan bu uygulama şu an sadece Amerikada kullanılabiliyor.

Şimdilik, bu mobil ödeme seçeneği Android ile sınırlı Google bir süre sonra bunu Gmail’in iOS sürümüne de getirecektir.