Root nedir

Bir telefonu root etmek  köklerine inmek anlamına geliyor. Yani  yazılımı düzenleyerek telefonunuzu istediğiniz gibi şekillendirebiliyorsunuz. Bu işlem sayesinde cihazınızdaki, telefon şirketinin sizden gizli tutduğu tüm ayarlara veya verilere sıkıntı olmadan erişip, cihazda bulunan her şeye müdahale edebiliyoruz.

Neden Root yapılır

Cihazınızı kendinize göre baştan şekillendirmenizi sağlar. Telefona yüklü gelen gereksiz uygulamaları silme şansı elde edersiniz. Normalde telefon üreticileri ve operatörleri birçok kullanışsız uygulamalar yükleyip sizi bunları kullanmaya mecbur bırakırlar ve bunları kaldıramazsınız. Dolayısıyla bellekte fazladan yer işgal ederler. Ayrıca birçoğu arkaplanda gereksiz yere çalışıp cihazın bataryasının hızlı bitmesine sebep olurlar. Sadece bunlardan kurtulmak için bile root yapmayı düşünebiliriz.

 

Custom ROM nedir

Kısaca hazır özelleştirilmiş paket rom diyebiliriz. Bunların en meşhurları CyanogenMod, MIUI, AOKP, Paranoid Android ve SlimBean olarak sıralayabiliriz. Programlama bilmiyorsanız root yapsanız bile cihazınızı kendinize göre özelleştirmek imkansızdır. İşte burda kendi tarzınıza uygun bir hazır costum room lardan birini seçebilirsiniz.

Root yapmanın sakıncaları neler

Telefonun veya tabletin yazılımına müdahale edildiği için bir çok üretici bu işlem sonuncunda cihazı garanti dışı kalır. Ancak root edilmiş bir telefonu servise göndermeden önce un-root (root geri alma) yapılarak eski haline getirmek bir çok telefonda mümkün. Bazı banka uygulamaları cihazın root edilmiş olduğunu tesbit edip uyarı vermektedirler. Her merak ettiğiniz uygulamayı yükleyen biriyseniz virüs alma şansınız normalden daha fazla olabilir.