Android sisteminin yeni sürümü Android 8.0 O için ilk özellik bilgileri sızmaya başladı.

Google, kendi işletim sistemi olan Android için yeni araçlar geliştirmekte. Mayıs ayında düzenlenecek Google I/O geliştiriciler etkinliğinde Android 8.0 O nun tanıtılması bekleniyor. Bu tanıtımla birlikte geliştiricilerin üzerinde çalışması için geliştirici versiyonu da sonbahar aylarında yayınlanacak.

Google geliştiricilerinin bu versiyon için odaklandıkları ilk özelliği kopyala-yapıştır üzerinde olduğunu görüyoruz. Bir metni bir uygulamadan başka bir uygulamaya yapıştırma sıkıntısı çeken Android için Copy Less adlı bir özellik geliştirdi. Bu özellikle Google’ın standart sanal klavyesi Gboard Android işletim sistemine gömülü olabileceği soruları akıllara geldi.

Mesela bir arkadaşınız ile konuşma esnasında yemek için nerede bulaşacağınız konusunda sohbet ediyorsanız ve Yelp uygulamasında iyi bir mekan bulabilirseniz, konuşma pencerenize geri dönüp “hazır” yazdığınızda otomatik bir öneri listeleniyor ve Gboard’da mekanın adresi oluyor. Dokunduğunuzda ise klavye, Yelp’de yeterli sayıda metin kopyalanması ve mesajlaşma uygulamasına yapıştırılması için Android’in simgelerini kullanmak yerine, gönder butonu ile adresi metin kutusuna atayabiliyorsunuz.

Google’ın Android 6.0 Marshmallow ile sunduğu Google Now On Tap özelliği, telefon sahiplerinin ana sayfa düğmesine basılı tuttuğu zaman ekrandaki içeriğe dayanarak, uygulama içinde bağlantılar almasını sağlıyor.

Google çalışanları Android’in daha kullanıcı dostu ve kullanılabilir olması için uğraş verirken, bunun yanında stabilite için de çok çalıştıklarını söylüyorlar. 17-19 Mayıs tarihlerinde düzenlenecek olan Google I/O etkinliğinde bütün bu soru işaretleri giderilecektir.

Kaydet