Teknoloji sitelerindeki “gizli iPhone özellikleri” hakkındaki yazıları okuduğunuz olmuştur ve bir kaç numara biliyor olabilirsiniz. Fakat bu numaralar gerçekten de gizli değil. İşte çoğu kullanıcı tarafından bilinmeyen gizli iPhone özellikleri :

Önbelleği temizle: Apple’ın birkaç uygulamanın önbelleğini gizli bir hile kullanarak temizleyerek iPhone’unuzu daha hızlı çalıştırın. App Store, Podcast’ler, Müzik, Oyun Merkezi, iMesaj ve Telefon uygulamalarında, ekranın altındaki herhangi bir sekme simgesine üst üste 10 defa dokunun.

TouchID’in daha hızlı çalışmasını sağlayın: Aynı parmak izini farklı girdiler olarak defalarca kaydedin ve TouchID daha hızlı çalışacaktır. Bu, özellikle iPhone 6 ve iPhone 5s gibi daha eski telefonlarda kullanışlıdır.

Spotlight dönüşümleri: Dönüşümlerin Google arama hilelerindeki yayınımızda ne kadar kolay olduğunu size söylediğimiz zamanı hatırlıyor musunuz? IPhone kullanıcıları için daha da kolay, Spotlight’ı açıp “GBP cinsinden 20 Euro” gibi bir şey yazmanız anında dönüşüm gerçekleştiriyor.

Spot matematik: Hızlı bir matematik problemi mi yapmak istiyorsunuz? Hesap Makinesi uygulamasını açmanıza gerek yok, yalnızca Spotlight’ı açmak için aşağı doğru çekin ve oraya doğru yazın.

Hesap makinesindeki numaraları silme: Hesap makinesinden bahsederken, numaraların göründüğü ekranda sola veya sağa hızlıca kaydırarak yanlış numaraya dokunduğunuzda tek basamakları silebilirsiniz.

Telefonunuzu daha hızlı çalıştırmak için RAM’i temizleyin: Güç düğmesini “Kapanmaya kadar kaydır” görene kadar basılı tutun ve ardından ekran boşaltılıncaya ve ana ekran görünene kadar ana ekran düğmesini basılı tutun.

Seri Çekim Modu: Seri Çekim modunda çekim yapmak için fotoğraf makinesinin deklanşöre basılı tutun.

Uzaktan kumanda panosu: Fotoğrafları Kamera uygulamasında yakalamak için kulaklığınızdaki ses seviyesini artırma veya azaltma düğmesini kullanın.

El fenerini kapatın: Fenerinizi kaç kere açtıysınız ve kapatmak için Kontrol Paneli’ni hızlı bir şekilde içeri itmeniz gerekmediğini mi düşünüyorsunuz? Kilit ekranınızdaki kamera simgesini hızlıca kaydırın ve el feneri kapanacaktır.

Bir kerede birden fazla uygulama kapatın: Uygulama geçiş programını açmak için ana sayfaya iki kez hafifçe dokunun; birden çok uygulamayı tek bir hızlıca kaydırarak kapatmak için iki, üç parmağınızı kullanabilirsiniz.

Son zamanlarda kapatılan sekmeler: Bu yazıyı telefonunuzdan okumak istersiniz, ancak hangi sitede okuduğunuzu unuttunuz? Yakın zamanda kapalı olan sekmelerinizin tümünü listeleyen bir ekran açmak için sekmeli atlı araba görünümünde Safari’de + simgesine hafifçe vurun ve basılı tutun.

Bir sitenin masaüstü sürümü: Safari’de bir mobil sitenin masaüstü sürümünü talep edebileceğinizi biliyoruz, ancak düşündüğünüzden daha kolay. URL çubuğundaki yeniden yükle düğmesini basılı tutmanız yeterlidir.

Sekmelerden göz atın: Sekmeyi Safari sekmesindeki atlıkarınca açmak istediğinizden emin değil misiniz? Bir 3B Dokunmatik önce ona Peek izin verir.

Yer işaretlerine göz atın: Açmadan önce yer imlerinde 3 Boyutlu Dokunmak için Peak’i kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Hatırlatıcıları düzenleme: 3D Zamanı düzenlemek veya bir yer eklemek için Hatırlatıcılar uygulamanızda bir öğeye dokunun.

Yalnızca okunmamış e-postaları görüntüle: Yani yaptığım gibi “gelen kutusu sıfır” uygulamasına girmiyorsun, ancak gelen kutunuzda yalnızca okunmamış e-postaları görmek istiyorum. Posta uygulamasının sağ üst köşesindeki Posta Kutuları bağlantısına ve ardından Düzenle’ye dokunun. “Okunmamış” seçeneğinin yanındaki çevreye dokunun; yalnızca okunmamış e-postalarınızı içeren yeni bir klasöre sahip olursunuz.

Taslağı tek bir hızlıca kaydetme ile kaydedin: Posta uygulamasında, taslak kaydetmek için konu satırına hafifçe vurun ve ekranın altına doğru hızlıca kaydırın.

Hızlı Cevap: Ekranın üst kısmında yeni bir iMesaj veya SMS olduğunuzu bildiren bir bildirim aldığınızda, bulunduğunuz ekrandan çıkmadan yanıt vermek için bildirimi aşağı çekin.

Gizli seviye (leri): Pusula uygulamasında seviyeyi açmak için sola kaydırın. Ardından kabarcık seviyesini ortaya çıkarmak için ekranınızı zeminden uzak tutarak telefonunuzu düz bırakın.

Düşük Güç Modunu Etkinleştirin: Düşük Gç Modu, şarj olurken otomatik olarak kapanırsa, kilit ekranınızda devre dışı bırakılmış bir bildirim alırsınız. Tekrar açmak için bu bildirimde hızlıca kaydırın.

Bir iPhone sahibini bulun: Kayıp bir iPhone’u bir barda buldunuz mu? Siri’ye, “bu telefon kimdir?” Sorulursa, sana göstereceğim böylece onunla görüşüp geri dönebilirsin.

Erişilebilirlik: Bu yeni iPhone’ların en iyi özelliklerinden biridir ve halen pek tanımayan birçok insan var. Home düğmesinde iki kez dokunun ve ekranın tamamı kayarak tutuşunu değiştirmeden üste ulaşabilirsiniz.