Teknolojileri o kadar ilerledi ki cep telefonlarıyla da kaliteli fotoğraflar ve görüntüler çekilebiliyor. Hatta bazı telefonların kameraları, fotoğraf makinelerini aratmıyor.Cep telefonlarıyla çektiği fotoğraflardan sergi açan insanlar bile var. National Geographic’ in  cep telefonuyla fotoğraf çekmenin inceliklerini anlattığı kitapçıktan öneriler.

cep-telefonundan-resim-cekmek8

Fotoğrafı çekeceğiniz yer kalabalıksa çekmek istediğiniz kişiye ya da objeye yaklaşın. Bir kol boyu yakınlığına kadar gelin.

* Yakın çekimlerde fotoğrafı tam karşıdan ya da aşağıdan çekmek yerine biraz daha üstten bir açıyla çekin.

* Bir ya da iki kişinin fotoğrafı çekiliyorsa dikey kadraj genelde daha etkili olur. Karenin büyük bölümünü, arka plan unsurları yerine, insanla doldurmanızı sağlar.

* Çocuk ya da evcil hayvanları fotoğraflarken kameralı telefonunuzu onların üstüne doğru tutmak yerine yere eğilip, aynı seviyeye inerseniz ortaya daha güzel fotoğraflar çıkabilir.

* Farklı fotoğraflar çekmek istiyorsanız, fotoğraflayacağınız kişinin yüzünün bir tarafını pencereden ya da lambadan gelen ışığa verin. Yüze derinlik kazandırmak için ise ışığı konunun yüzüne doğru 20 ila 45 derecelik açıdan verin.

cep-telefonundan-resim-cekmek1

* En yüksek çözünürlülük ayarını seçin. Zira çektiğiniz fotoğrafı bastıracağınızda kaliteli olması için yüksek çözünürlülükte çekmeniz gerekiyor.

* Çoğu kameralı telefon ISO ayarı yapmanıza izin vermez; ancak yeni modellerde bu mümkün. İyi bir ışıkta ISO ayarını 100 gibi düşük değere getirin. Işık seviyesi azaldıkça daha yüksek ISO değeri seçin.

* Dijital zumu çok kullanmamaya çalışın. Onun yerine siz olduğunuz yerde ileri geri giderek kadrajı ayarlamaya çalışın.

* Deklanşörler dijital makinelerde gecikebilir. Kameralı telefonunuzun deklanşör süresine dikkat edin ve anları kaybetmemek için bunu göz önünde bulundurarak çekim yapın.

* Bir insanı flaş ile tam karşıdan fotoğraflamaktan kaçının. Bu derinsizlik bir görünüme sebep olur ve iyi bir fotoğraf seçeneği değildir.

* Güneş ışığı yüzlerine doğrudan vurmazsa insanlar daha güzel, mutlu görünümlü ve daha iyi aydınlatılmış olur.

* Hava bulutluysa şanslısınız demektir.

* Duvarların iyi bir arka plan olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat böyle değil. Bu sebeple fotoğraf çekeceğiniz konuları duvardan yeterince uzaklaştırmaya özen gösterin.

* Fotoğrafı çekerken güneşi arkanıza almanızı söyleyen eski kural, LCD ekranından anında izleme sayesinde geçerliliğini yitirdi. Gönlünüzce deney yapın ve fotoğraf çekmenin keyfine varın.

cep-telefonundan-resim-cekmek

* Arka plandaki ışık iyi bir efekt oluşturacak şekilde kullanılabilir. Çekeceğiniz insanı ışığın önüne getirebilirsiniz. Fotoğrafta etrafında bir hale oluşacaktır, bu da güzel bir fotoğraf olacaktır.

* Neden gözler kırmızı çıkar? Fotoğraf makinesinin flaşından gelen ışığın gözün içindeki kan damarlarına çarparak yansıması ile oluşur. Bu sebeple kırmızı göz ayarını açık tutmanızı öneririz.

Kaydet

Kaydet

Kaydet