Geçenlerde iPhone’un tüm fonksiyonlarını kullanılmaz hale getiren metin mesajı haberini duymuştuk.Şimdi ise iPhone’u uzaktan kilitleyen yeni bir yöntem daha ortaya çıktı.Emoji ile gönderilen bu mesaj, karşı tarafa iletildiğinde ve açıldığında, iPhone kitleniyor ve dokunmatik ekran çalışmaz hale geliyor.

Bunun için tüm yapmanız gereken karşı tarafa emojileri ve bir özel karakteri belirli bir sırayla göndermek. Sırasıyla bir beyazbayrak emojisi, bir sıfır, bir gökkuşağı emojisi ve “variation selector” adlı gizli karakteri yan yana yazarak iMessage üzerinden gönderdiğinizde karşıdaki cihaz neredeyse hemen kilitleniyor.

Bir başka yöntem ise; söz konusu karakterleri standart mesaj olarak gönderirseniz, sadece iOS 10.1 ve öncesini kullanan cihazlar kilitleniyor. Karakter dizisini içeren bir kişi kartı göndermeniz halinde iOS 10.2 cihazları da kilitleniyor.

Geliştiriciler, dizideki gizli karakterin sisteme iki emojiyi bir araya getirmesini söylediğini ve sıfır karakteri yüzünden bunun yapılamadığını, sonuçta sistemin kilitlendiğini söylüyorlar. Bu olayın kalıcı bir zararı yok; iPhone’u baştan başlattıktan sonra eskisi gibi kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Bazı kullanıcılar ise karakter dizisini içeren mesajı iMessage uygulamasından silemediklerini, bunu yaparken telefonun hemen kilitlendiğini söylüyorlar.O yüzden böyle bir şakayı arkadaşınıza yapmanız pek hoş karşılanmayacaktır.

Apple,bu sorunla ilgili bir açıklama yapmadı fakat bir sonraki güncellemeyle bu sorunun da çözüleceğini umuyoruz.

Kaydet