Sony, SF-G serisini satışa sunmasıyla beraber dünyanın en hızlı yazma ve okuma hızına sahip SD hafıza kartını ürettiklerini açıkladı.

Sony, SD kart piyasasını baştan başlatacak bir ürünün satışını gerçekleştirdi. SF-G serisini piyasaya süren Sony, SD kartın  300 MB/s’lik okuma hızına sahip olduğunu söylüyor. DSLR kameralar 299 MB veri ‘yazma’ hızına sahip olan SD kart, ayrıca ayna bulunmayan kameralarda da yüksek hızlı şekilde yüksek çözünürlüklü  ve kaliteli videoların aktarılmasını sağlayacak.

Sony, yeni SD kartlarında sadece fiziksel olarak yenilenmeye gitmediklerini, yeni algoritma geliştirdiklerini açıkladı. Bu algoritma için ‘seri şekilde yapılan çekimlerin tekrar edilmesi halinde bile veri yazımında bir kayıp veriye neden olmuyor’ dedi.

32 / 64 ve 128 GB’lik 3 farklı kapasite olarak satışa sunulacak SF-G serisi kartlarla ilgili Sony, kullanıcıların kartlardan veri kopyaladıkları sırada kaybettikleri zamanın minimum seviyede olacağını açıkladı. USB 3.1 kullanan yeni bir kart okuyucu (MRW-S1) daha duyuran şirket, bu kartın süper hızlı USB ile PC’lerin USB portu arasında doğrudan bir kablo içermeyen dünyanın en hızlı kart okuyucusu olduğunu belirtiyor.

Kartların fiyatlarıyla ilgili henüz resmi bir açıklama gelmedi fakat SF-G kartlarının Mart ayında, kart okuyucunun ise Nisan ayında satışa sunulması bekleniyor.