Yüksek tedbirli güvenlik amaçlı işletim sistemi Kaspersky OS piyasaya çıktı. Kaspersky laboratuvarlarından çıkan yeni işletim sisteminin birincil görevi; Güvenlik.

Kaspersky OS’un amacı nedir ?

Kaspersky OS, gittikçe artarak büyüyen ve günden güne siber atağa uğramaya yüz tutmuş olanIoT (Internet of Things – Nesnelerin İnternet’i) cihazları ve gömülü sistemler için tasarımı nedeniyle güvenli bir ortam sağlıyor. Zengin içeriklere sahip IoT aygıtlarının, kullanıcılar dışında önemli altyapılar tarafında da kullanıldığı ve hayatımızın birçok farklı yönünü kontrol altına almaya başladığı yeni ve modern günümüzde, sağlam bir güvenlik talebi her zamankinden daha fazla. Kaspersky Laboratuvarın’ın başından sonuna kadar özgün geliştirdiği mikro çekirdek üzerine kurduğu yeni çözümü, Ayırma Çekirdeği, Referans Monitörü, Çoklu Bağımsız Güvenlik Seviyeleri ve Flux Gelişmiş Güvenlik Çekirdeği yapıları gibi güvenlik hedefli yazılım geliştirmenin köklü ilkelerinden faydalanıyor. Belli endüstriler göz önünde bulundurularak tasarlanmış olan KasperskyOS, bu nedenle yalnızca güvenlik sorunlarını çözmekle kalmıyor, aynı zamanda gömülü sistemler için güvenli uygulama geliştirme ile ilgili organizasyonel ve ticari zorluklara da çözüm sağlıyor.

Dağıtım kapsamı

KasperskyOS genel kullanıcı kullanım amaçlı bir işletim sistemi değildir. Gömülü aygıtların gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış. Telekomünikasyon, sanayi cihazları ve otomotiv sektörü olmak üzere 3 temel sektörün ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. Bununla beraber Kaspersky Lab, finans sektörü (POS makineleri ve zayıf PS güvenliği) ve özellikle genel amaçlı Linux altyapılı uygulamalar ve uç kısımlarda kritik operasyonların güvenliği için de dağıtım paketleri oluşturuyor. KasperskyOS’in belirli özelliklerini uygulayan üç paketle dağıtım kolaylığı sağlanıyor. Bu üç paket aşağıdakiler gibidir.

Kaspersky Secure Hypervisor, düşük bütçeli çözüm önerisi olarak karşımıza çıkıyor. Temel ihtiyaçları karşılar.

Kaspersky Security System,  alıştığımız işletim sistemleri ile birlikte farklı gömülü işletim sistemleri kaynaklı açıkları kapatmak için.

Edinme

KasperskyOS, şu an bütün dünya çapındaki OEM’ler, ODM’ler, sistem entegratörleri ve yazılım geliştiricilerine paylaşılmış durumda. Şuan Rusya’nın sistem entegratörü Kraftway, SYSGO ve Avrupalı sistem entegratörü BE.services ile birlikte başarılı projelerin bir bütününü oluşturdular. Rakipsiz ve her müşterinin isteğine göre farklı çözümler sunan bir proje olarak KasperskyOS’un fiyatı da isteklerinize göre değişiyor.