TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli işletim sistemi Pardus yeni güncellemeler ve geliştirmeler ile kamu kuruluşlarında zorunlu hale gelecek.Yurt dışı kaynaklı şirketlere ait yazılımların kullanılmasının  ülkemiz açısından oluşturduğu tehlikeyi 15 Temmuz olaylarında ve sonrasında maalesef ki yaşadık.Milli yazılımın önünün açılacağı bu zorunluluk ile özellikle,dış pazardan aldığımız işletim sistemleri ve programlarına  kullanım bedeli ödemek yerine  kendi işletim sistemimiz sayesinde ülkemizin bu konudaki maddi kaybıda ortadan kalkmış olacak.

Halihazırda Yerli İşletim Sistemi Pardus, Milli Savunma Bakanlığı, tüm askerlik şubeleri, Türk Silahlı Kuvvetleri, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Adalet Bakanlığı ve bazı belediyeler gibi önemli kurumlar tarafından kullanılıyor. Fatih projesi kapsamında okullara dağıtılan akıllı tahtalarda da Pardus işletim sistemini kullanıyor.

Ayrıca yazılım şirketlerinin kamu ihalelerinde avantajlı hale gelmesi sağlanacak. Yerli yazılım firmalarına kamu alımlarında fiyat avantajı sağlayacak şekilde Kamu İhale Kanunun da düzenleme yapılacak.