Raspberry Pi  Nedir, Ne işe Yarar

Kredi kartı boyutundaki bu mikro bir bilgisayar ile televizyona veya monitöre bağlayıp görüntü alabilirsiniz. Boyutlarına göre oldukça yetenekli olan bu küçük bir bilgisayar ile normal masaüstü bilgisayarlarda yaptığınız işleri örneğin, sözcük işlemciler ve hesap programları (Word, Excel) ile çalışabilir çeşitli küçük eğlenceli oyunlar oynayabilirsiniz. Hatta yüksek çözünürlüklü HD videolar bile oynatabilirsiniz. Ucuz fiyatıyla çocukların bile alıp kullanabileceği, basit programlama yapabilecekleri bir proje bilgisayarı olarak da açıklayabiliriz.

Raspberry Pi  Kimin, Nereden Çıktı

Raspberry Pi, İngiltere’de Cambridge ARM laboratuvarlarında bir grup öğrenci tarafından geliştirildi ve menşei İngiltere‘dir. Raspberry Pi, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olduğundan tüketicileri en uygun fiyata ürün sağlamayı amaçlamış, bu nedenle en az kar marjı ile satışı yapılmaktadır.

 

Raspberry Pi Zero W  Yeni Özellikleri 

Raspberry Pi ürün ailesinin en yeni üyesi Raspberry Pi Zero W ortaya çıktı. Raspberry Pi Zero modelinin yeni bir sürümü olan bu yeni modelde kablosuz bağlantı özellikleriyle öne çıkıyor.Pi Zero’da bulunan Ethernet ve tam boyutlu USB-A girişlerinin bulunmadığı yeni modelde bunların yerine 802.11 b/g/n Wi-Fi ve Bluetooth 4.0 özellikleri yer alıyor.

Pi Zero W, P Zero ile aynı tek çekirdekli BCM28355 yongasını kullanmasına rağmen 700 MHz yerine 1 GHz frekansında çalışıyor. Her iki modelin boyutları ise aynı. Pi Zero W önceki modelden sadece 8,5 gram daha ağır. Raspberry Pi Zero W’nin diğer teknik özellikleri arasında 512 MB RAM, mini HDMI ve USB On-The-Go girişleri, HAT uyumlu 40 pin header ve CSI kamera bağlantısı bulunuyor.

Raspberry Pi Zero W  Fiyatı Ne Kadar

Bu yeni model 10 dolardan satışa sunuldu. Önceki model 5 dolardan satılıyordu.