Mutlaka kullanmamız gereken programlar olur ve genelde bunlara para ödememiz gerekir.İşte tam da burada paralı yazılımların alternatifi olan ücretsiz ve açık kaynak kodlu yazılımlar imdadımıza yetişiyor.Fotoğraf ve video programlarının ücretlisini aratmıyan en iyi alternaflerini sıraladık.

-Fotoğraf Düzenleme İçin..

Gimp : Gelişmiş bir resim oluşturma ve fotoğraf düzenleme yazılımıdır. GIMP, Adobe Photoshop ve benzeri resim işleme araçlarına eşdeğer bütün işlemleri sunar. Windows,Linux, Mac için.

Pixlr : Fotoğraflarınıza efektler, çerçeveler, yazılar ekleyebileceğiniz; kırpma, çevirme, boyutlandırma, kolaj oluşturma, otomatik renk, parlaklık ayarları gibi işlemleri kolayca yerine getirebileceğiniz çok kapsamlı bir fotoğraf düzenleme aracıdır. Windows, Mac için.

ImageOptim: Resimleri web üzerinde yayınlamak için kalitesini bozmadan küçültür.Mac için.

Riot: Kalitesini bozmadan grup halinde fotoğraf sıkıştırmaya yarayan bir program.Riot sadece bir resim küçültme programı değil içinde bulunan ayarlarla resimlerinizi döndürebilir, perspektifini değiştirebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.Windows için.

InkScape: Inkscape ile logo hazırlayabilir, çizimler yapabilir ve afişler hazırlayabilirsiniz.Profesyonel vektör grafik editörü olan  Inkscape’i var olan resimleri düzenlemek için de kullanabilirsiniz.Windows, Mac, Linux için.

Canva: Web tabanlı sürükle bırak grafik dizayn uygulaması olup profesyonel kalitede infografik, poster, facebook kapak fotoğrafları ve daha fazlasını sunar. Üstelik bunları kullanmak için grafik düzenleme programlarını kullanmayı bilmenize de gerek yok .ios için.

Pixlr-o-Matic: Kullanımı kolay, eğlenceli efektler verebilceğiniz basit bir uygulamadır.Windows, Mac ve iOS/Android için.

Photoscape: Resminizi yeniden boyutlandırma, ışık ve renklerini düzeltme, konuşma pencereleri ve balonlar ekleyebilme, kesme, animasyonlu gif oluşturabilir, filtre uygulama gibi editör işlevleri sunar.Windows, Mac için.

Shotwell: Fotoğraf düzenleme, organize etme ve yönetme uygulamasıdır.JPEG, PNG, TIFF, BMP ve RAW fotoğraf formatlarını destekliyor.Aynı zamanda Disk veya kameradan fotoğraf import etme imkanı sağlıyor.Linux için.

RawTherapee: RAW için gerekli her türlü isteklerinize cevap verebilecek, JPEG, BMP, TIFF ve PNG gibi birçok görüntü biçimi destekleyen oldukça gelişmiş bir görüntü düzenleme programıdır.Windows, Mac için.

 

-Video Düzenleme İçin..

Lightwork – Profesyonel düzeyde video düzenleme programı sezgisel kontrolleri, gelişmiş gerçek zamanlı efektleri ve eşsiz çoklu kamera düzenleme özellikleri sunmaktadır.Windows, Mac, Linux için.

OpenShot: Oldukça kullanışlı olan bu program ile videolarınıza tonlama ve efektler verebilir ve güzel videolar oluşturabilirsiniz.Linux için.

Blender:  3 boyutlu modelleme, animasyon, sunum, interaktif klip hazırlama ve oynatma yazılımıdır.Windows, Mac için.

Handbrake –Tüm formatları dönüştürebilen olmazsa olmaz programDVD ve Blu-Ray dönüştürme ve kaydetme işlemlerini en iyi şekilde gerçekleştiriyor. Program ile DVD filmlerinizi MPEG-4 formatına çevirebilirsiniz.Windows, Mac için.

VLC: Video formatı sıkıştırması, streaming, podcast dinlemek gibi bir çok gizli özelliği bulunan, hemen hemen tüm video formatlarını oynatabilen video düzenleyicisi.Windows, Mac, Linux, Android, iOS için.

Miro: Eski adıyla Democracy Player olarak tanıdığımız Miro, sahip olduğu birçok farklı özellik ile ücretsiz medya oynatıcıları arasında. Windows, Mac, Linux için.

Kodi  XBMC: Kişisel ev sinemanız  canlı tv izleme ip tv desteği youtube video izleme film izleme alt yazı indirme ve dahası.Windows, Mac, Linux, Android, iOS için.