Son zamanlarda yaptığı atakla elektronik dünyasına hızlı giriş yapan Çin merkezli elektronik devi Xiaomi, şimdi de giyilebilir teknolojisine akıllı ayakkabılar ile damga vurmayı planlıyor. Senelik 20 milyar dolar cirosu ile  Xiaomi sektörün büyük firmalarından Intel ile anlaşarak Nisan ayında yeni akılla ayakkabılarını piyasaya sürmeyi planlyor.

Bu akıllı ayakkabının kısaca yaptığı işler ise; kullanan kişinin gün boyu kat ettiği mesafeyi, hızı ve yaktığı kalori gibi verileri kaydedecek ve kullanıcıya sunacak.90 Minutes Ultra Smart Sportswear ismiyle çıkması beklenen ayakkabıların antibakteriyel bir madde kullanılan kumaştan yapıldığı ve hareketleri, yürüme koşma, tırmanma gibi şekillerde kategorize edilmiş. Bu kategorilere göre ihtiyacı olan kullanıcı ihtiyacı olan ayakkabıyı kullanacak.

Fiyatları yaklaşık 500 dolar civarında olan Nike, Adidas gibi rakiplerine karşı Xiaomi markası ayakkabıları bu firmalara göre çok çok düşük fiyatlarda satmayı planlıyor. Ürünün çıkacak ilk versiyonunun sadece 44 dolar ile etiketlendirileceği belirtildi. Kullanıcılara 60 günlük batarya süresi sunan akıllı ayakkabılar, erkekle için mavi ve siyah; kadınlar için ise siyah ve pembe renk alternatifleri ile üretildi.

Düz zeminlerde kayma önleyici kaplama, hava yastıklarına sahip ayakkabılar, gece spor yapanlar için de karanlıkta ışık veren LED aydınlatmalı özel bir model de üretilecek.