Bilindiği gibi son dönemlerde oldukça artış gösteren siber saldırılar,ekonomiye büyük zararlar verebiliyor. Özellikle evlerde kullanılan akıllı ev aletlerini hedef alan kötü niyetli hackerlar, savunmasız ev eşyalarını kolaylıkla ele geçirebiliyor.Her biri İnternete bağlı olan bu cihazların binlercesi uzaktan ele geçirildiğinde müthiş bir silaha dönüşebiliyor.

Hackerlar ,fabrika çıkışı otomatik olarak verilen, oldukça basit olan kullanıcı adı ve şifrelerle korunan bu cihazları bulmak için interneti tarıyor ve daha sonra bu cihazları kullanarak, seçtiği bir hedefe yönelik gereksiz trafik yaratıyor, bu hedefin meşru ziyaretçi ve kullanıcılara yanıt vermesini engelliyor. Seçilen hedef resmi bir kurum yada popüler bir e-ticaret sitesi olabiliyor.Ayrıca, genel olarak bu işe alet olan cihaz sahiplerinin hiç bir şeyden haberi olmuyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) bu durum için büyük çaplı bir önlem kararı aldı.Bu karar kapsamında BTK, öncelikle evlerde kullanılan akıllı cihazların yani akıllı buzdolabı, klima,kombi, gibi internete bağlı tüm cihazların güvenliğinin sağlanmasında adımlar atacak. BTK  bu savunmasız ev teknolojilerine 4 aşamalı denetim mekanizması hazırladı.

  • Evlerdeki akıllı cihazların üreticisi ya da ithalatçısı konumunda bulunan firmaların kayıtları tutulacak.
  • Ürünlerin sızmaya karşı korunaklı olup olmadığına karşı firmalar puanlandırılacak.
  • Akıllı evlere yönelik siber tehditlerin bertaraf edilmesinde öncelikli sorumluluk ise bu evlere hizmet veren internet sağlayıcılarında olacak.
  • İnternet hizmet sağlayıcıları, siber saldırı eşik değeri aşıldığı anda saldırıyı önlemekle yükümlü olacak.
  • İşleyişin denetim sorumluluğu ise BTK da olacak.
  • Operatörlerin yetersiz kaldığı yerde kurum Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi‘nde (USOM) görevli beyaz hackerları görevlendirecek.
  • Son çare olarak da internet yavaşlatılacak.