internet Archive‘ın ünlü Wayback Machine aracı, web sayfalarının eski sürümlerine bakmanıza olanak tanır. Bu sayede artık yayında olmayan bir web sitesine göz atabilir veya herhangi bir sitede son zamanlarda yapılan değişiklikleri önceki sayfalarıyla karşılaştırabilirsiniz.

Wayback Machine Nedir

20 yıldır web sayfaları düzenli bir şekilde Wayback Machine ile kayıt altına alınırken, sistemde şu anda tam sayı bilinmese de milyarlarca sayfanın kayıt edildiği belirtiliyor. Bu bakımdan web sitelerinde sayfalar silinse de Wayback Machine belleğine alınan sayfaların yönetim müdahalesi olmadan silinmesi mümkün değil. Böylece insanlar merak ettiği sayfalar için Wayback Machine üzerinden kolayca erişim sağlayabilir.

Wayback Machine Chrome eklentisi

Aslında tüm bunlar Chrome eklentisi ile basit bir şekilde yapılabilir. Wayback Machine Chrome eklentisi, 404 hatalarıyla (veya diğer hata kodlarıyla) karşılaştığınızı algılıyor ve bu sitenin arşivlenmiş bir syfasının olup olmadığını kontrol ediyor. Bu sayede herhangi bir nedenle silinmiş bir sayfaya Internet Archive‘ın arşivi üzerinden, Wayback Machine’i hiç ziyaret etmeden ulaşabiliyorsunuz.

Mesela, Google veya Facebook‘un sayfalarının ilk hallerini mi merak ediyorsunuz? Web sitelerinin ilk hallerini görüntülemek, sizlere biraz nostalji yaşatabilir. Yada bir web sayfası satın alacaksanız buradan geçmişteki sayfa görüntülerini kontrol edebilirsiniz.