Yaklaşık 5 yıllık bir geçmişe sahip olan Google’ın işletim sistemi Android, en yaygın işletim sistemi Windows ile kafa kafaya geldi

Statcounter firmasının yaptığı bağımsız araştırmaya göre Android işletim sistemi -buna telefonlar, tabletler gibi bütün cihazlar dahil-, neredeyse dünyanın her bilgisayarında yüklü olan Microsoft‘un işletim sistemi Windows ile kullanım oranlarını eşitledi.

Yapılan araştırma raporunda, Android işletim sistemi internet kullanımı bakımından Windows’un önüne geçerek aktif kullanım ile en popüler işletim sistemi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

İnternet kullanımında en çok Android tercih ediliyor.

Bu ilerlemenin tabi başlıca sebepleri de gün geçtikçe daha çok yaygınlaşan akıllı telefonlar. Microsoft akıllı telefon pazarına düzgün bir giriş yapamadığı için, Windows kullanan telefonlar oldukça az. Diğer yandan ise her gün yüzlerce  android telefon kullanıma açılıyor.

Statcounter’ın raporuna göre internet kullanımı pazarında Windows yüzde 38.6‘lık pay sahibi iken Google’ın Android’i yüzde 37.4 oranı ile hemen Windows’un ensesinde. Raporun geçmiş verilerine bakıldığında Ocak 2012 döneminde Windows internet kullanımı pazarının yüzde 82‘lik payla tek sahibi olduğu dikkatleri çekiyor. Bu dönemde ise Android’in payı sadece yüzde 2.2.