Ortadoğu’nun en büyük savunma sanayi fuarı olan IDEX 2017, Türk şirketlerinin gövde gösterisine dönüştü. Fuarda yer alan yabancı haber kaynakları, Aselsan’ın paylaştığı teknik bilgileri tüm dünyaya duyurdu. Abu Dhabi’de düzenlenen savunma fuarında Roketsan Bora füzelerinin ihraç edilecek modeli olan Khan füze sistemini resmen görücüye çıkardı.

Roketsan’nın 8 yıldır üzerinde çalışılan ‘Bora‘ adı verilen füze minimum menzilde Şam, Bağdat, Tahran, Kahire hatta Roma’yı dahi hedef olarak görebiliyor.Bora adıyla bilinen uzun menzilli füze sisteminin farklı ülkelere ihraç edilmesi amacıyla tasarlanan Khan’ın, Bora ile büyük ölçüde aynı özelliklere sahip. Çapı 610mm olan füze sistemi, toplamda 2500kg ağırlığa sahip. Roket 470kg savaş başlığı taşıyabiliyor.

Türkiye’de şu anda alçak ve orta irtifa Yıldırım, Kasırga, Hisar gibi füzeleri mevcut. Bunların etki menzili 150 kilometreye kadar çıkıyor. Fakat Savunma kaynaklarından alınan bilgiye göre ‘Bora’nın uzun menzilli olmasından dolayı bin kilometredeki bir hedefi vurulabileceği öngörülüyor.