Patlama ve sızıntı durumunda çevreye ölüm saçan nükleer santrallerin sızıntı durumuna Türkiye’deki bir AR-GE firması tarafından çare bulundu.

Dünyada 500 civarında olan nükleer santraller, patlama ve sızıntı durumunda çevreye yıllarca ölüm saçıyor. Nükleer santrallerden radyasyon sızıntısı konusunda 4 yıldır çalışma yürüten  Balıkesir’in  Edremit ilçesindeki Kale Natürel, dünya rezervlerinin yüzde 72’sini ülkemizde barındıran bor ham maddesini saflaştırarak elde ettiği sodyum pentaborat maddesini en düşük seviyeye indirmeyi başardı.

RADYASYON GEÇİRMEYEN BETON YAPILDI

Bilim alanında dünyanın en başarılı ülkelerinde bile 9 su molekülüne kadar indirilerek saflaştırılan sodyum pentaborat maddesini 7 su molekülüne indirmeyi başaran firma, bu maddeyi, ismini açıklamadığı başka bir maddeyle de birleştirerek radyasyonu geçirmeyen beton elde etti.

NASA KİMYA ÖDÜLÜ ALDIK

Faruk Durukan; bizim 4 yıldır üzerinde çalıştığımız husus, santrallerin patladıktan sonra ortaya çıkarttıkları sızıntı ile ilgili. Geçen sene bu çalışmamız ile NASA kimya ödülü ve geçen sene  Amerika’da 3 bilim ödülü aldık. Bu projemiz de bu çalışmamızla aynı. Radyasyon sızıntısını, bilhassa nötron ışınlarını durduran ham maddeyi üretmeyi başardık. Bu çalışmamız ödüller aldı ve ben de bu çalışmayı yapan ekibin içindeydim. Ben ekipte bu ham maddeyi yapan kişiydim. Artık üretime geçtik. Tuğla halinde, dünyadaki tüm nükleer santralleri zırhlamaya talibiz. Dünyanın başındaki bu sıkıntıyı gidermeye talibiz dedi. İHA