Ölümcül rahatsızlıklara neden olan sigarayı bırakmak için yeni bir yöntem olarak görülen elektronik sigaralar oldukça yaygınlaşmaya başladı. Sigaraya göre maliyetin düşük oluşu ve daha az zarar verdiği söylentisi, elektronik sigaraların tercih sebebi olarak görülüyor.

Elektronik sigaranın faydaları yada zararları son zamanlarda insanlar arasında büyük tartışma konusu oldu.Hatta Sağlık Bakanlığı elektronik sigarayı yasaklayacağı konusunda bildirimlerde bulunmuştu.Normal sigaranın yasaklanması yerine, elektronik sigaranın yasaklanmış yada yasaklanacak olması ayrı bir tartışma konusu oldu.

Elektronik sigaranın en çok kullanıldığı ülke olan İngiltere‘nin en ünlü televizyon kanalında, elektronik sigara ve içindeki sıvı olan e-likit‘in insan sağlığına etkilerini bilimsel deneylerle anlatan bir belgesel yayınlandı.

Belgeselde önce normal sigaranın insan üzerindeki anlık etkileri ölçüyor. Sonrasında sigarayı bırakmak isteyen gönüllü deneklere e-sigara veriliyor ve belli bir zaman sonra sağlık durumları tekrar ölçülüyor.

Eğer sonuçlarını merak ediyorsanız videoyu sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederiz. Merak ettiğiniz  tüm soruların cevabını yaklaşık 45 dakikalık bu türkçe dublajlı belgeselde bulacaksınız.

 

Kaydet