Eskişehir Anadolu Üniversitesinde, müze nitelikli sergi salonu “Matematik Noktası” için tasarlanan dev Rubu Tahtası, ziyaretçilerin kullanımına açıldı. Eskişehir için ( 39 0 47’) için hazırlanan Rubu Tahtası, standart dışı bir büyüklükte dizayn edildi.

Prof. Dr. Mehmet Üreyen; ”Rubu Tahtası, İslam Dünyası’nda namaz ve oruç vakitlerini belirlemek amacıyla kullanılan bir araçtır. Bu araç, bölgelere göre üretilmektedir. Bizde orjinali vardır, bildiğimiz kadarıyla İstanbul’un kuzeyindeki bir şehre göre yapılmıştır. Biz bu aracı, Eskişehir enlemine göre yaptırdık. Bizimki biraz daha büyütülmüş olarak yapıldı”dedi.

İlk kez İslam aleminde kullanılmaya başlanan Rubu Tahtasının bir yüzüyle güneşin ufuk yüksekliği ölçülerek namaz ve oruç vakitleri doğru olarak saptanabilmekte, diğer yüzüyle ise açıların trigonometrik fonksiyonların değerleri belirlenmekte ve çeşitli aritmetik işlemler kolaylıkla yapılabilmektedir. Osmanlı’da 20. yüzyıl başlarına dek sürekli olarak ve çok yaygın bir şekilde kullanılan bu aracın geçmişi 12. yüzyıla kadar uzanıyor.