Son zamanların popüler makinası haline gelen bu cihazların kullanım alanları gittikçe çeşitleniyor. Sinema çekimlerinden fotoğrafçılığa, kargo taşımacılığından askeri gözetlemeye kadar pek çok alanda kullanılan drone’lar artık yarışacak. Türkiye Drone Ligi ilk yarışı Bilim ve Teknoloji haftası olan 11 Mart’ta Maçka Küçükçiftlik Park’ta yapılacak.

Özel Pistler Hazır

Pilotlar quad droneları, FPV( First Person View) ve özel radyo kumandaları ile yarışacak. Belirlenen bir alandan kalkan droneların üzerindeki kameradaki görüntüyü gözlüklerinden takip eden pilotlar, özel dizayn edilmiş pisti en kısa sürede tamamlamak için mücadele edecek.

 

Verilecek Ödüller

TDL yarışları, 6 etap olarak özel dizayn edilmiş pistlerde organize edilecek. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Adana ve Eskişehir etapları sonucunda TDL şampiyonu olan pilotumuz yurt dışındaki yarışlarda yarışmaya hak kazanacak. TDL’nin 6 etabında da organizasyon ve sponsorları tarafından verilecek değerli ödüllerin yanı sıra lig şampiyonuna 8.000 TL, ikincisine 4.000 TL ve üçüncüsüne 2.000 TL ödül verecek. Türkiye Drone Ligi pilot başvuruları www.turkiyedroneligi.com adresi üzerinden yapılıyor.

Türkiye Drone Yarışları Ne Zaman

‘Türkiye Drone Ligi Yarışları’ TV8,5’da yayınlanacak. İlk program yayını 18 Mart 2017 Cumartesi günü olacak. Yarışları izlemek isteyenler için biletler internet üzerinden satışa çıkarıldı.

2016 Dünya Drone Yarışının Galibi

2016 daki World Drone Prix yarışının galibi, 250 bin dolarlık büyük ödül ile evine dönen Luke Bannister olmuştu. Drone’lar ile saatte 100 km’ye varan hızlara çıkılırken görüntü dronlara takılan GoPro kameralar ile sağlanıyor.

Birleşik Arap Emirliklerinin Dubai kentinde düzenlenen 2016 Dünya Drone Yarışı Final videosunu aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.