Günümüzde neredeyse herkesin bir Facebook hesabı var. Bu hesapta arkadaşlarımız, ailelerimiz veya takip etmek istediğimiz çevre ile sürekli etkileşim halinde kalıyoruz. Bunun yanında Facebook artık bir çok internet sitesinin ve uygulamanın bir geçiş kapısı haline de gelmiş durumda.

Facebook hesabımızı daha güvenli kullanabilmek ve istem dışı adınıza paylaşımlardan uzak durmanız için sizin de yapmanız gereken bazı şeyler var.

Sizlere bir an önce tekrar gözden geçirmeniz gereken 5 önemli gizlilik ayarını gösterelim.

  1.Davetsiz Etiketlenmelerden Uzak Durmak

Arkadaşınız yada bir başkası sizin istemediğiniz bir gönderide etiketliyorsa. Bunun önüne geçebilirsiniz. Bu ayar ile etiketlendiğiniz gönderinin onaylanması için sizden izin isteyecektir. Ayarlar‘a girdikten sonra

facebook-ayarlar

Zaman Tüneli ve Etiketleme Ayarları‘na tıkladıktan sonra, İnsanların eklediği etiketleri ve etiketleme önerilerini nasıl yönetebilirim? ayarını Açık konumuna getiriyoruz.

facebook-etiket-onay

  2. İzinsiz Giriş Uyarıları

Birisi daha önce bilinmeyen bir cihazdan veya tarayıcıdan hesabınıza giriş yapmışsa Facebook bildirimi, e-postası veya SMS mesajıyla bilgilendirilebilmeniz için Facebook’ta “giriş uyarıları” kurmanızın iyi bir fikirdir. Tekrar Ayarlar menüsünden Güvenlik sekmesi altında, facebook-giris-uyarilariBildirimler almayı ve isteğe göre size mail atmasını sağlayabilirsiniz.

  3. Kişisel Bilgilerinizin Paylaşım Alanı

Profilinizdeki Hakkında sekmesi altındaki bilgilerde, kişisel ve iletişim bilgileriniz görüntülenmektedir. Bu bilgilerin bütün internet kullanıcılarına açık olmasını istemezsiniz. Bunun da önüne geçebilirsiniz. Profilinize girdikten sonra Hakkında sekmesine gelin. Düzenlemeyi istediğiniz herhangi ayarın üstünde geldikten sonra sağda görünen “Düzenle” butonuna tıklayın ve aşağıdaki resimdeki gibi düzenleyin.

facebook-hakkinda

4. Facebook’a Bağlı Uygulamalarınızı Düzenleyin

Akıllı telefonlarımızda kullandığımız her 3 uygulamadan en az biri facebook ile ilişki sağlamak istiyor. Biz de bu durumu pek de önemsemeden gözardı edebiliyoruz. Fakat bu istenmeyen sonuçlar da doğurabilir. Bunun için ayarlardan bilmediğimiz uygulamaları kaldırmakta yarar var. Yine Ayarlar bölümüne girip Uygulamalar sekmesinden istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.facebook-uygulamalar