Sürekli kullandığımız elektronik eşyaların en önemli kısımlarından biri de ekranlarıdır. Bu ekranlar bize elektronik cihazın çıktısını veren ana donanımlardan biridir. Yeni nesil gelişen ekran teknolojileri (SUPER AMOLED, Retina, IPS gibi) ile bu farklı donanımların farklı hataları oluşmaya başladı. Yeni teknoloji ekranlar binlerce piksel (pixel) den oluşan panellerdir. Bu pikseller renk değiştirdikçe ekrandaki görüntü oluşur. Panel üzerindeki bir pikselin bozulmasına da Ölü Piksel ya da ölü pixel adı verilir.

Ölü Piksel Nasıl Oluşur ?

Akıllı telefonlar, tabletler, bilgisayarlar ve televizyonlar gibi cihazlar kullanılan ekran ile kullanıcılarına verilen görüntüde yer alan renkli binlerce piksel adı verilen sistemler ile hizmet eder. Ekran kalitesi ve ekran çözünürlüğü gibi özellikler de piksel yoğunluğu ile doğru olantılıdır. Ekranda bir bölge ya da birkaç noktada kara lekeler ile beraber ortaya çıkan piksellerin renk vermemesi yani bu piksellerin çalışmamasına ölü piksel denir.

Ölü Piksel Nasıl Anlaşılır ?

Ölü pikseller genellikle göz ile rahatlıkla görülebilen sorunlardır. Ekranınızın bir bölümünde ya da bir kaç noktasında çalışmayan pikseller karanlık kalacak ve dikkat çekecektir. Bazen bunlar mikroskobik seviyede de olabilir, bir büyüteç yardımı ile çok net şekilde görüntülenebilir.

Ölü Piksel Testi

Ölü pikselleri ekran panelinde dedekte etmenin bir yolu da internet üzerindeki ölü piksel testleridir. Bu testler basitçe tek renk bir fotoğrafı ya da sayfayı ekranınıza kaplar ve çalışmayan pikseli rahatlıkla ayırt etmenizi sağlamaya yarar. Aşağıdaki test sitelerinden yararlanabilirsiniz.
http://jasonfarrell.com/misc/deadpixeltest.php
http://dps.uk.com/software/dpt

Ölü Piksel Sorunu Çözülür mü ?

Bu sorun kullandığınız cihazın üzerindeki ekran panelinde oluşan fiziksel bir sorundur. Çözüm olarak mutlak kullandığınız ekran panelinin değişmesi gerekir. Ölü piksel sorununun çözümü yoktur.