Eğer bilgisayarınıza USB ile format atmak istiyorsanız, kullanacağınız Windows versiyonunun bir ISO dosyasına ihtiyacınız var. Bu dosyayı nasıl elde edebileceğimizi bu yazı ile anlatacağız.

Eğer kişisel bilgisayarınıza format atmak istiyorsanız ve Windows diskinizi yada dosyalarınızı kaybettiyseniz bu yöntem ile orijinal Windows ile format atabilirsiniz.

Windows ISO dosyasını nasıl oluştururum ?

İlk yöntem Windows 10 için, Microsoft‘un Media Creation Tools ile ISO dosyası oluşturmak için olan gerekli programını buradan indirip kuruyoruz.

İlk penceredeki çıkan sözleşmeyi onayladıktan sonra, Ne Yapmak İstiyorsunuz ? sorusuna “Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur.” seçeneğini seçiyoruz.

DVD yada USB’ye yazdıracağımız için ISO dosyası formatını seçiyoruz.

Bilgisayarın kendi ayarlarını otomatik olarak tanıyacaktır. Eğer değiştirmek isterseniz alttaki tiki kaldırıp kendiniz düzenleyebilirsiniz.

Kuracağınız bilgisayardaki işlemcinin kaç bit olduğu (64 bit veya 32 bit) seçin. İleri tuşuna basıp kaydedin ve ISO dosyanız hazırlanacaktır.

İkinci bir yöntem ise Microsoft’un kendi sitesinde sunduğu indirilmeye hazır ISO dosyaları. Buradaki Microsoft’un kendi internet sitesinden istediğiniz kurulum dosyalarını indirebilirsiniz.