Antarktika Kıtası’nın geleceğinde söz sahibi olmak ve ilgili kararlarda oy hakkı elde edebilmek için kıtada bilimsel araştırmaların yapılması gerekiyor. Bilimsel araştırma sonuçlarının düzenli yayınlanabilmesi için TÜBİTAK ve İTÜ Kutup Araştırmaları Merkezi, Antarktika Kıtası’nda araştırma için “Türk Üssü” kurulmasına yönelik iş birliği yapıyor.

Söz konusu çalışmalarla, “Antarktika Antlaşması”nın sona ereceği 2048 yılına kadar Türkiye’nin kutuplarda kendi üssünü kurması ve Güney Kutbu’nun yer üstü ve yeraltı kaynakları üzerinde söz sahibi olabilmesi amaçlanıyor. TÜBİTAK‘ın gözlemci üyesi olduğu Uluslararası Bilim Konseyinin alt komitesi olan Antarktika Bilimsel Araştırma Komitesi üyeliği ve Türkiye’nin kutup bilimleri konusunda “ilk ve tek” kurumu olan İTÜ Kutup Araştırmaları Merkezinin çalışmaları, ülkenin Güney Kutbu’nda varlık göstermesi adına büyük önem taşıyor. Bu kapsamında dönemsel olarak kutuplara gönderilen Türk bilim insanları, doğal kaynaklar ve iklim değişikliğine yönelik çalışmalar ve üs kurmak için gerekli keşifleri yapacaklar.

Türkiye‘nin Antarktika yarım adasında kuracağı üssün, enerji ihtiyacını rüzgar türbinlerinden karşılayan, verimliliği ve etkinliği artırılmış yeni nesil ünitelerle donatılmış bir üs olması planlanıyor. Üssün kurulmasıyla enerji, atmosfer, yer, biyolojik bilimler ile iklim değişikliği çalışmaları, deniz canlıları ve derin deniz bölgeleri gibi alanlarda kutuplara ilişkin çalışmalara Türkiye’nin de dahil olması hedefleniyor. Bütün bu çalışmalar kapsamında Türkiye’nin küresel sorunlarla ilgili alanda etkin şekilde rol alması öngörülüyor.