BMW‘nin 100’üncü yıl dönümüne özel ürettiği, Motorrad Vision Next 100
BMW’ye göre, sürücüler asla düşmeyecekleri için kask takmalarına gerek kalmayacak.

bmv-devrilmeyen-motor-6

Tek parça karbondan oluşan Vision Next 100’ün üzerinde hiçbir gösterge yok. Tüm kontrol sistemini akıllı gözlük aracılığı ile kullanıcının gözünün önüne yerleştiren BMW, sürücünün dikkatinin dağılmaması için  kolaylık sağlıyor. Dönüş kabiliyetini, kullanıcısının üzerindeki hareketleri algılayarak gerçekleştiren motosiklette, tek tuşla akıllı gözlük devreye sokulabiliyor.
bmv-devrilmeyen-motor-1
Akıllı gözlük sizin her türlü göstergeye hakim olmanızı sağlarken, kullanıcı için sensörler tarafından algılanan tüm yol durumu gözlüğe aktarıyor. Böylece yolda olası tehlikeleri algılayarak sizi uyarıyor.
bmv-devrilmeyen-motor-4
Sürücü tarafından fark edilemeyen tehlikelerde ise motosiklet kontrolü elinizden alıyor ve tehlikeyi atlatmanıza yardımcı oluyor. Buradan da anlayacağımız üzere motosikleti kontrol eden bir dijital asistan bulunuyor.
bmv-devrilmeyen-motor
Özel bir denge sistemine sahip motor devrilmiyor ve dengede kalabiliyor. Yüksek hızlarda panik halinde hızlıca yapılan direksiyon hareketlerine de önlem getiren BMW, düşük hızlarda hassas, yüksek hızlarda ise daha sert bir direksiyon moduna geçiyor.Böylece yüksek hızda araçla yol alırken motorun gidonuna normalden fazla bir güç uygulamanız gerekiyor. Buda yüksek hızda takla atmanızı engelliyor.

Kaydet