İnternette gençler arasında yeni moda olan i-dosing çılgınlığı. Gençler, gerçek hayattaki uyuşturucu maddelerden almışçasına beyinlerine etki eden sözde ‘dijital uyuşturucular’ alarak kafayı buluyorlar.

i-doser

Bazi ses frekanslarinin belirli bir düzende ve düzeyde dinletilmesiyle beyinde binöral etkiler yaratilabiliyor. Tip ve teknoloji, bunu uzun yillardir çesitli alanlarda kullaniyor. Yöntem, simdi uyusturucu etkisi yaratmak için de kullaniliyor. “Idose” adi altinda internetten kolaylikla indirilebilen ses kayitlari, telefondaki “çevir” sesine benzer bir sesin “binöral ritim teknigi”yle degistirilmesi sonucu olusuyor.

i-doser

ABD’de Oklahoma Eyaleti Narkotik Masasi yetkilileri, söz konusu ses kayitlarinin çocuklari fiziksel bagimlilik yapan uyusturuculari kullanma yönünde tesvik ettigini söyledi. ABD’li ve Ingiliz gençler arasinda oldukça popüler olan “I-dose ” akiminin tehlikeli boyutlara varmasindan endise ediliyor.

Uzmanlar, “plasebo etkisi ” yaratarak dinleyicinin kendini gerçekten uyusturucu almis gibi hissedebilecegini söylüyorlar.