Uydumuz 16.51’de Fransız Guyana’sında bulunan Koruou fırlatma merkezinden sorunsuz bir şekilde fırlatıldı. TSK’nın hedef istihbaratına yönelik uydu görüntüsü ihtiyacını karşılayacak Göktürk-1 Uydusu’nun montaj ve entegrasyon faaliyetleri, proje yüklenicisi Telespazio (İtalya)-Thales Alenia Space (Fransa) tarafından Fransa’nın Cannes şehrindeki tesislerde gerçekleştirildi.

gokturk-1-uydu

Alçak irtifa dünya yörüngesine oturacak olan uydunun tam olarak faliyete geçmesi Nisan ayını bulması bekleniyor.

Göktürk 2 uydusu 2012 de Çin den fırlatılmıştı.Peki Göktürk 1 neden gecikti?

Kamera sistemi ve kritik elekto-optik bölümlerinden bazılarını tedarik eden İsrail, Türkiye’nin böyle bir teknolojiye  sahip olmasını istemediği için Telespazio şirketinin hissedarı olan Fransız Thales şirketine baskı kurmaya başladı.İsrail üzerinden geçerken görüntü almamasını istedi.

gokturk-1Bu durumu farkeden Türkiye ise görüntüde kısıtlama olmamasının garantisini isteyerek, aksi takdirde para ödemesinin yapılmayacağını belirtti.Bu isteğimizi reddeden fransız şirketin ödemesi durduruldu.Bunun üzerine Türkiye, donanımları ve yazılımları Türk mühendislerine ait olan Göktürk-2 uydusunu 2012’de Çin’den fırlattı. Bunun ardından geri adım atan Fransız şirket, Türkiye’nin isteklerini kabul ederek görüntü kısıtlaması olmayacağının garantisi verdi.Ve GÖKTÜRK 1 bugün fırlatıldı.

Kaydet