Bir süredir gündemde olan elektrikli otobüsler konusunda İETT önemli bir hamle yapmaya hazırlanıyor. İETT  Genel Müdürlük tarafından alınan karara göre yıl sonuna kadar ilk teslimatların yapılması şartıyla 200 elektrikli otobüs alımı için ihaleye çıkacak.
nbsp;

Denemelerden Sonra Alıma Karar Verilecek

103 tanesi tekli, 97 tanesi de körüklü yapıda olacağı söylenen otobüslerin deneme sürüşleri Beylikdüzü – Söğütlüçeşme metrobüs hattında gerçekleştirilecek ve buradaki duruma göre de alınıp alınmayacağına karar verilecek. İETT’nin elektrikli otobüsler için bir dizi şart koşacağı bunların özellikle engelliler için özel tasarım, şarj durumunun uzaktan gerçek zamanlı olarak takip edilebilmesi, otomatik yangın söndürme sistemi gibi teknolojilerinde bulunması istenecek. Ayrıca pillere 10 yıl garanti, teslimatların belirli bir hızda yapılabilmesi gibi beklentiler de listede yer alıyor.

Özellikle ASELSAN’ın geliştirdiği teknolojiler ile ihalede anahtar rol üstlenmesi beklentilerimiz arasında yer alıyor. Bilindiği üzere TEMSA ile ASELSAN  2016 yılının sonunda ortak bir projeyle ilk prototipini resmen tanıtmıştı.