Sanal gerçeklik teknolojisi son zamanların en hızlı ve genişleyerek gelişen teknolojilerinden biri. Bu kulvarda yeni bir devrim yapıldı. Sanal tat alma ve çiğneme gerçekliği. sanal-tat

Duyma, görme duyularını destekleyen sanal gerçeklik artık tatma duyusunu da işin içine katarak, yeni bir boyut getirecek. Singapurlu bir grup bilim insanı, sanal gerçeklik üzerine çalışmalar yapmaya devam ediyorlar. Bugün geliştirdikleri şey, orada olmasa bile o yiyeceğin tadını almanızı sağlayacak bir teknoloji.

“Sanal Tatlı: termal uyarıcı kullanarak dil ucu ile tatlı hissi simülasyonu” başlığı ile yayınlanan çalışma, önümüzdeki zamanda geliştirilmeye çok açık bir teknoloji olarak insanlığa sunuldu.

Artık turizm endüstrisinde de Sanal gerçeklik kullanılacaktır. Gitmek istediğiniz yerleri sanal gerçeklik gözlükleri ile görüp, yiyeceklerini yemeden tadabileceksiniz.

Bunun yanında başka bir araştırma olarak sanal çiğneme sümilasyonu da geliştirildi. Çiğnemeye yardımcı olan kaslara düşük miktarda elektrik vererek uyarılıyor. Bununla beraber sanal bir çiğneme gerçekleştirilmiş oluyor.

Kaydet

Kaydet