Tesla‘nın güneş enerjili çatı projesi için gelecek ay sipariş almaya başlayacağı ifade edilirken, fiyat konusunda herhangi bir açıklama yapılmadı.  “Tuscan” olarak bilinen klasik turuncu, kayrak taşı, dokulu ve pürüzsüz model seçenekli kiremitlerin 2017’nin ortasında üretilmesi planlanıyor.

Tesla, SolarCtiy Şirketini Satın Almıştı

Tesla, geçen yıl güneş enerjisi üzerine çalışmalar yapan SolarCity isimli şirketi bünyesine katmış ve güneş enerjili kiremit ile güneşten elde ettiği enerjiyi depolayıp daha sonra binalara ulaştıran bataryaların yeni modellerini tanıtmıştı.

Şirket Powerwall 2 Pil Ünitelerini de Tanıttı 

Powerwall 2  14 kWh enerji depolayabiliyor. Ayrıca 5 kW enerjiyi sürekli olarak sağlayabilirken en üst seviyede bu rakam 7 kW’a kadar çıkabiliyor. Pilin 10 yıl boyunca sınırsız sayıda şarj edilip kullanılabileceği garantisi veriliyor. Pil evin içinde veya dışında, yere ya da duvara monte edilebiliyor. Powerwall 2’yi dilerseniz direkt enerji kaynağı olarak ya da yedek güç kaynağı olarak kullanabiliyorsunuz.

Bu Cam Kiremitler Normal Çatılar gibi Gözükecek

Powerwall 2 teknolojisi sayesinde müstakil ev sahipleri çatılarını tamamen güneş panelleri ile kaplayabilecek. Böylece evin elektrik ihtiyacı güneş enerjisinden karşılanabilecek. İçine güneş enerjisi hücreleri yerleştirilmiş dokulu cam kiremitlerden oluşan çatı Elon Musk’a göre sıradan çatılar kadar iyi, hatta onlardan daha iyi görünecek. Yerden bakıldığında güneş enerjisi hücreleri görünmeyen bu kiremitler, sıradan bir çatı görüntüsü oluşturuyor.