TOMAHAWK FÜZESİ NEDİR?

Kızılderililerin kullandığı savaş baltasına verilen ad olan “Tomahawk”ın, ABD Ordusu’ndaki manası ise, hava şartları ne olursa olsun, gece ve gündüz kullanılabilen, denizaltı, deniz ve hava platformlarından atılabilen 1104 km menzilli “cruise” (seyir) füzesi. Cruise sınıfı füzelere ise bu ad, ses hızının altında uçmalarına rağmen çok uzun menzillere ulaşabilmeleri nedeniyle yakıştırılıyor.

Arazinin üzerinden alçak irtifada uçması ve düşük radar izi veren dizaynı sayesinde tespit edilmesi oldukça güç olan Tomahawklar, küresel konumlama sistemi (GPS), dijital arazi eşleme ve karşılaştırma sistemi (DSMAC), varış zamanı kontrol ünitesi ve geliştirilmiş turbo motordan oluşuyor.

Kara hedeflerine karşı kullanılan füze, genellikle hava savunma ve haberleşme tesislerine karşı kullanılıyor. Arazi izlerini karşılaştırarak hedefine kilitlenen sistem, hafızasında bulunan referans haritayı, üzerinde seyir halinde olduğu arazi ile karşılaştırıp kendi konumunu belirliyor. Son aşamada güdümleme ise, DSMAC sistemi tarafından hedefin resmini hafızadaki eşiyle karşılaştırılarak yapılıyor.

TOMAHAWK BENZERİ SOM FÜZELERİ

TÜBİTAK’ın füze teknolojilerindeki çalışmalarıyla bu alandaki en önemli çalışmalardan biri olan Satha Atılan Orta Menzilli Mühimmat (SOM) füzesi, Hava Kuvvetlerinin uzun menzilli seyir füze ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirildi. Amerikan Tomahawk  füzelerinin emsali olan SOM ayrıca ilk milli seyir füzesi olarak önemli bir konumda bulunuyor.

SEYİR FÜZESİ (İngilizce: Cruise missile) NEDİR ?

Seyir füzesi (İngilizce: Cruise missile) kaldırıcı kuvvet olarak kanatçıklarının yardımıyla havanın dinamik yapısından, sürüklenmeyi dengelemek için de çekiş kuvvetlerinden bunun içinde jet motorundan faydalanan güdümlü bir füze sistemidir. Kendi kendine sevk edebilen, radara yakalanmamak için çok alçak irtifadan uçabilen araçlardır.