e-Ink Ekran JOLED, Sussex Üniversitesi tarafından geliştirilmiş yeni bir ekran teknolojisi. Kayar ekran olarak da literatürde yer bulan bu ekranlar 7×6 voxel boyutlarında deneysel protatipler halinde yayınlandı.

Voxel, pikselleri üç boyutlu uzayda tanımlamak için oluşturulmuş bir ifadedir. İki boyuttan farklı olarak hacime sahip olduğu için, hacimpixel’in ingilizce kısaltması olarak VOXEL adını alır.

Çalışma prensibine gelinecek olursa, her biri küçük renkli voxel küre havada ultrason hoparlörlerin yardımı ile asılı kalmakta. Bu hoparlörler yüksek frekansta ve yoğunluğa sahip, insan oğlunun duyamayacağı kadar ses dalgaları üretmekte bu sayede küçük küreleri havada asılı tutabiliyor. Tüm voxel hücrelerine Janus olarak ifade ediliyor. Janus’lar asılı durabilmeklede kalmayıp elektrik alan ile Titanyum-dioksit kaplanmış küçük kürelerin dönmesi sağlanarak farklı renkler görülebiliyor. Araştırmacı Deepak Sahoo’nun basına yapmış olduğu ifadelerde ‘’JOLED’’ şekil değişimi yapan kayar e-ink ekranlara benzemekte ifadesini kullanıyor.

Bu türetilen yeni teknolojinin yeni görüntüleme sistemleri için bir başlangıç olduğu, ilerleyen safhalarda evlerimize kadar girebileceği şimdiden bekleniyor.