Pilot bölgeler olarak Trabzon ,Rize ve Erzurum’da denemeleri yapılan yeni çipli kimlik kartlarının tamamen kullanıma girmesine çok az kaldı. 1 Ocak 2017’den sonra yeni çipli kimlik kartları, eski adı ile nüfus kağıtları dağıtımına başlayacak.

Bu yeni çipli kartın değişimi için vatandaşların eski kimlik kartları ve 15 TL ile yetkili mevkiilere başvurması gerekiyor.

Yeni Kimlik Kartı Almak İçin Neler Gerekiyor ?

Bütünüyle değişecek kimlik kartları için çok fazla yığılma olacağı beklendiğinden, değişim işlemi için randevu gerekmekte.Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü‘nün internet sitesinden ya da Alo 199 hattından randevu alınarak gerçekleştirilecek.

Değiştirme işlemi için gereken belgeler ise ;

  • Biyometrik ölçülerde çekilmiş vesikalık fotoğraf
  • Eski nüfus kağıdı (Fotoğrafının bulunduğu bir kimlik)
  • 15 TL (Kart Ücreti)

Anadolu Ajans’ın yayınladığı haber üzerine en çok merak edilen konulardan ; “Yeni kimlik kartları ücretli mi olacak ?” sorusu cevap buldu. Bu değişim ücreti için sadece kart ücreti olan 15 TL yeni kart için tek ücret.
Bunun yanı sıra yeni çipli kimlikler 10 yılda bir değişmesi gerekmektedir.

Dünya üzerindeki standartları taşıdığı için vize istemeyen ülkelere yanınızda pasaport olmasa da yeni kimliğiniz ile girebilirsiniz. Ayrıca çiplerin içinde parmak izi ve avuç içi izleri de saklanacak ve pin kodu olacak. Pin kodunun yanlış girilmesi durumunda kart kendini bloke edecek.