Yüzde 100 yerli sermaye kullanan Türk markası TÜMOSAN, Türk sanayisinin ve Türk mühendislerinin emeği ile ortaya çıkan yerli tasarım dizel motoru hazır hale getirdi.

Turboşarj Motor Teknolojisi

TÜMOSAN’ın yerli mühendis ve imkanlarla dizel motor ürettiğini açıklandı. Söz konusu motor şirketin Konya’daki fabrikasında üretildi. Mühendisler, bu motor için son teknolojinin peşine düştü. Bu son teknoloji yüksek basınçlı püskürtme-yanma (Common Rail) teknolojisiydi. Çalışmalar sonucunda da yüksek basınç artış oranlı turboşarj motor üretildi.

İki Tip Motor Hazır

155 beygirden 1000 beygire kadar genişletilmesi planlanan ‘yerli dizel motor‘ ailesinin şimdilik sadece iki üyesi tamamlandı.Bunlar; 4 silindirli 4.5 litrelik ve 6 silindirli 6.8 litrelik motorlar.

Sırada V8 Motor Var

Öte yandan 4 silindirli 5.2 litrelik ve 6 silindirli 7.8 litrelik motorlar için de çalışmaların sürdüğü belirtildi. Projenin devamında ise sıralı 6 silindir 9.0 litrelik motor ile V8 ve V10 dizel motorların üretilmesi planlanıyor.

Sermayesi yüzde 100 yerli olan sanayi devi TÜMOSAN firması Albayrak Grup’un bünyesinde bulunuyor. Firma, motor üretimi konusunda 40 yıldan fazla tecrübeye sahip. Uzun yıllardır motor üretimine devam eden TÜMOSAN, Türkiye’deki ihtiyaçları da göz önünde bulundurarak 2012 yılında TÜBİTAK ile bir işbirliği gerçekleştirmiş, Yeni Nesil Dizel Motor Geliştirme isimli projeye başlamıştı.

Altay’ın motorunu da üreteceklerdi

Tümosan yerli tank Altay’ın motorunu da üretecekti. Ancak Avusturya hükümetiyle yaptığı anlaşma bozulunca Savunma Sanayi Müsteşarlığı Tümosan’ın sözleşmesini iptal etmişti.