Önceki sene CES fuarında ilk defa görücüye çıkan Çin meşeili EHang 184, bir kişiyi kısa mesafe yollarda güvenle taşımak için tasarlanmış bir drone bir hava aracı. Yakın bir arkadaşını hava kazasında kaybeden bir Çinli iş adamının fikri olan bu drone, tamamen insandan bağımsız şekilde uçabilecek ve elektrikle çalışabilecek biçimde tasarlanmış.

Geçen sene uçuş denemeleri yapılan bu hava aracı, aslında olarak bir drone. Uzaktan kumanda tarafından yönetiliyor, fakat yolunu GPS ile bularak otomatik olarak uçabiliyor. Yolcuya kalan iş gideceği noktayı seçmek ve kemerini bağlayıp oturmak kalıyor..

Tek yolcu taşıyan drone araçları yakında Dubai semalarında yolculuğuna başlayacak.

Geçtiğimiz yıldan itibaren biraz daha geliştirilen ve hataları giderilen EHang 184 uçuş aracı, Dubai semalarında test uçuşları yapmaya başlamış. Yaklaşık 120 kiloluk bir kişiyi taşıyabilen araç, otuz dakika havada kalabiliyor ve elli kilometre kadar yolcuyu istediği hedefe götürüyor.

Açıklamalarda kesin bir gün verilmese de, bu araçlardan oluşan bir grup filonun bu sene içinde Dubai semalarında tam anlamıyla seferlere başlaması planlar arasında. Bununla paralel şekilde Las Vegas şehrinde de kullanılması düşünülen drone için hala ABD uçuş lisansı çıkarılamamıştır.