Deniz Kuvvetleri Komutanlığının zırhlı amfibi araç ihtiyacına yönelik yürütülen ZAHA Projesi (zırhlı amfibi hücum araçları) kapsamında, araçların yurt içi tasarım ve üretimini içeren sözleşmenin törenle imzalandı.

Havuzlu çıkarma gemisinde konuşlanmış birliklerin, zor deniz koşullarında sahile ve karadaki hedeflere güvenle intikalini sağlamak üzere görev yapacak ZAHA‘lardan toplam 27 adet üretilecek. Bunların 23’ü personel, 2’si komuta ve 2’si de kurtarma araçlarından oluşacak.

Araçlar, yurt içi geliştirme modeline uygun olarak tamamıyla FNSS imkan ve kabiliyetleri ile tasarlanacak ve üretilecek. Teknik özellikleri Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından tanımlanan harekat konsepti ve görev ihtiyaçlarına uygun olarak belirlenen ZAHA‘ların, taşınacak personel sayısı, balistik ve mayın koruma seviyeleri, karada ve suda sağlanacak performans kriterleri açısından benzerlerinden üstün olması hedefleniyor.AA

FNSS Savunma Sistemleri A.Ş. (Kısa adı FNSS), Türkiye’de savunma sanayine yönelik ilk özel sektör kuruluşu olan FNSS’nin %51 hissesi Nurol Holding’e, %49 hissesi BAE Systems’e aittir. Şirket Türk Silahlı Kuvvetleri ile Müttefik Silahlı Kuvvetlerinin kullanımı için paletli ve tekerlekli Zırhlı Muharebe Araç aileleri ile Silah Sistemleri’nin tasarım, üretim ve satışı amacıyla 1986 yılında kurulmuştur.